PeriodontologyHamilelik kadınlar için birçok fizyolojik değişimi beraberinde getiren bir süreçtir. Ağız ve diş dokuları da bu değişimden en çok etkilenen alanlardan biridir.

Çocuk sahibi olmayı planlayan her kadın hamilelik öncesi mutlaka bir diş hekimine muayene olmalı, tedavi görmesi gereken tüm dişler ve dişetleri tedavi edilmelidir. Anne adayı ağız hijyenini hamilelik boyunca muhafaza etmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve mutaka diş ipi kullanılmalıdır. ‘ Her hamilelikte bir diş kaybetme ‘ düşüncesinin artık doğru olmadığı bilinmektedir. Düzenli ağız bakımı ve doğru beslenme sağlanırsa, anne adayı bu süreci hiçbir sorun yaşamadan geçirecektir.

Hamilelikte Dişeti İltihabı

Hamilelikte artan hormon seviyeleri dişeti dokusunu plak tabakasına karşı daha duyarlı hale getirir. Dişetlerinde şişlik ve kanama olabilir. Bu durum 2.ayda başlar ve 8. aya kadar artar ve hamilelik sonrası geçebilir. Eğer anne adayının daha önceden mevcut dişeti problemleri varsa ve hamilelik sürecinde yeterli ağız bakımını yapmadıysa bu tablo daha kötü hale gelebilir. Dişeti iltihabı beraberinde dişlerde mobilitiye sebep olur. Bu durumda dişeti tedavisi ikinci 3 aylık dönemde yapılabilir.

Hamilelikte Diş Çürükleri

Anne adayı ağız bakımı düzenli yaptığı ve sağlıklı beslendiği sürece hamilelikte yeni diş çürükleri oluşmaz. Ancak aşırı bulantı ve kusma sebebiyle dişlerini fırçalayamaz duruma gelirse bu yeni diş çürüklerine davetiye çıkaracaktır. Ayrıca beslenme düzeni değişip aşırı tatlı ve sağlıksız gıda tüketimine yönelirse bu da yine çürüklere sebep olacaktır.

Hamilelikte Diş Tedavileri

Uygulanacak tedavilerde, hamileliğin farklı dönemlerine göre farklı yaklaşımlar benimsiyoruz:

  • İlk 3 aylık dönem : Bebeğin organ gelişiminin olduğu hassas bir dönemdir ve diş tedavilerinin mümkün olduğu kadar ertelenmesi gerekir. Ancak annenin genel sağlığını bozacak bir durum söz konusu ise jinekolog doktorunun izin verdiği ölçüde hasta rahatlatılabilir.
  • İkinci 3 aylık dönem : Hamilelik sonuna kadar ertelenemeyen diş tedavilerinin yapılması için en uygun dönemdir.
  • Son 3 aylık dönem : Doğumun yaklaştığı bu dönemde de diş tedavilerinden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Dental Anestezi ve İlaç Kullanımı

Hamilelikte anestezik maddelerin zararını rapor eden çalışmalar yoktur. Ancak bütün ilaçlarda olduğu gibi anestezik maddelerin kulanımından mümkün olduğu kadar kaçınmak gerekir.Özellikle tetrasiklin grubu antibiyotikler asla kulanılmamalıdır. Bebeğin diş gelişim döneminde kullanılan tetrasiklinler dişlerde kalıcı renklenmelere sebep olur.

Hamilelikte Diş Röntgen Filmi

Diş hekimliğinde kullanılan röntgen cihazlarında radyasyon miktarı az olsa da hamilelikte röntgen filmi çekilmemelidir. Çok gerekli durumlarda ilk üç aylık dönem dışında anne adayına kurşun önlük giydirilerek az sayıda film alınabilir.